ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ «ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΘΕΜΑΤΑ ΒΙΟΗΘΙΚΗΣ»–Z’ ΚΥΚΛΟΣ

Σύγχρονα Θέματα Βιοηθικής – Ζ’ Κύκλος

Φεβρουάριος – Μάιος 2024

H Εθνική Επιτροπή Βιοηθικής & Τεχνοηθικής και το Εργαστήριο Μελέτης Ιατρικού Δικαίου και Βιοηθικής της Νομικής Σχολής του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης προσφέρουν για έβδομη συνεχή χρονιά μια εξαιρετική ευκαιρία γνωριμίας με το αντικείμενο της σύγχρονης Βιοηθικής και, πλέον, με αυτό της Τεχνοηθικής.

Συνδιοργανώνουν και για το έτος 2024 εκπαιδευτικό πρόγραμμα σεμιναρίων, που θα καλύψει ένα μεγάλο εύρος σημαντικών θεμάτων, όπως ξενομεταμοσχεύσεις, γονιδιακή επεξεργασία, blockchain, ηθική του διαστήματος, κατανομή πόρων, οργανοειδή, συνθετική βιολογία, νευροεπιστήμη, ενδυτά συστήματα, ευθανασία νεογνών, τεχνητή νοημοσύνη στην ιατρική κ.α.

Το Πρόγραμμα απευθύνεται σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές όλων των Σχολών Θετικών και Θεωρητικών Επιστημών, αλλά και σε επαγγελματίες δικηγόρους, δικαστές, ιατρούς, επιστήμονες ΙΤ, εκπαιδευτικούς κ.ά. Περιλαμβάνει 12 εισηγήσεις που θα πραγματοποιηθούν από τον Φεβρουάριο έως τον Μάιο του 2024, εξ αποστάσεως αποκλειστικά με χρήση zoom. Οι συναντήσεις είναι δίωρες, ημέρα Πέμπτη και ώρες 17.00-19.00 κατά τις ημερομηνίες 15/2, 22/2, 29/2, 7/3, 14/3, 21/3, 28/3, 4/4, 11/4, 18/4, 25/4, 16/5, στις 23/05 θα πραγματοποιηθεί παρουσίαση εργασιών των ασκουμένων της ΕΕΒΤ, ενώ στις 30/5/2024 παρουσίαση των προαιρετικών εργασιών των συμμετεχόντων.

Μετά την ολοκλήρωση του Προγράμματος θα χορηγηθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης σε όσους παρακολούθησαν τουλάχιστον τα δέκα (10) από τα δώδεκα (12) σεμινάρια, εξασφαλίζοντας τη χορήγηση διδακτικών μονάδων (ECTS) στους συμμετέχοντες.

Η γνώση της αγγλικής γλώσσας κρίνεται απαραίτητη για την παρακολούθηση, καθώς θα υπάρχουν εισηγητές από το εξωτερικό.

Το κόστος συμμετοχής ανέρχεται στα 100 ευρώ.

Για εγγραφή στα σεμινάρια είναι απαραίτητο να συμπληρώσετε τα στοιχεία σας στον σύνδεσμο https://forms.gle/bBcvmxEEdXWcHxWp6 έως και 05/02/2024.

Όσοι εγγραφούν θα λάβουν επόμενες ενημερώσεις για το πλήρες πρόγραμμα των εισηγήσεων και τη διαδικασία πληρωμής, η οποία πρέπει να έχει ολοκληρωθεί πριν από την έναρξη του Προγράμματος.

Η αποδοχή των αιτήσεων συμμετοχής υπόκειται στη χρονική σειρά προτεραιότητας υποβολής τους.

Η τελική λίστα των συμμετεχόντων θα ανακοινωθεί μία εβδομάδα πριν από την έναρξη του Προγράμματος, οπότε και θα σταλεί σχετική ειδοποίηση στους συμμετέχοντες.