ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ “ΕΠΙΚΑΙΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΙΑΤΡΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ & ΒΙΟΗΘΙΚΗΣ – ΕΙΔΙΚΟ ΜΕΡΟΣ”

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΑΛΛΑΓΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΩΝ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ

12 – 14 ΜΑΪΟΥ 2023

Το Εργαστήριο Μελέτης Ιατρικού Δικαίου και Βιοηθικής της Νομικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με το Ευρωπαϊκό Εργαστήριο Βιοηθικής, Τεχνοηθικής και Δικαίου του Παντείου Πανεπιστημίου προσφέρουν μια εξαιρετική ευκαιρία γνωριμίας με το αντικείμενο του Ιατρικού Δικαίου και της σύγχρονης Βιοηθικής και Τεχνοηθικής. Συνδιοργανώνουν για το έτος 2022 εκπαιδευτικό πρόγραμμα σεμιναρίων, που θα καλύψει ένα μεγάλο εύρος σημαντικών θεμάτων, όπως την έννοια της αρχής της ζωής– Συνέπειες συνδεόμενες με το χρόνο έναρξης της ζωής, τις συνταγματικές διαστάσεις του δικαιώματος στη ζωή, την Υποβοηθούμενη Αναπαραγωγή: Νέες τάσεις, νέα διλήμματα, τα ηθικά και νομικά ζητήματα στο πεδίο της γενετικής, το νομοθετικό πλαίσιο για την ΙΥΑ, τη νομική φύση και προστασία του γονιμοποιημένου ωαρίου, την κρυοσυντήρηση γεννητικού υλικού: νομικό πλαίσιο και ηθικοί προβληματισμοί, την προεμφυτευτική διάγνωση: νομικά και ηθικά ζητήματα, την ανωνυμία δοτών και θέματα αναζήτησης της ταυτότητας μέσω διαδικτύου, τη Γενετική Ταυτοποίηση: Νέες Τεχνολογίες και Διαδίκτυο, την ΙΥΑ: Επαναπροσδιορίζοντας την έννοια της οικογένειας, την ιδιωτική ασφαλιστική κάλυψη στον τομέα της ΙΥΑ και σύγχρονα τεχνολογικά μέσα, τη νομική φύση του εμβρύου και αντιμετώπιση της διακοπής της κύησης, τον προγεννητικό έλεγχο: εσφαλμένη διάγνωση, την αστική ευθύνη σε περίπτωση εσφαλμένης διάγνωσης, την ποινική ευθύνη για εσφαλμένη διάγνωση και προσβολή του εμβρύου, την ευθανασία νεογνών: ιατρικά, νομικά και ηθικά ζητήματα, τα ιατρικά και ηθικά ζητήματα κατά τη διάρκεια του τοκετού και ηθικά διλήμματα, την αστική και ποινική ευθύνη από εσφαλμένους χειρισμούς των γιατρών κατά τη διάρκεια του τοκετού κ.λπ.

Το επιμορφωτικό αυτό πρόγραμμα έρχεται να καλύψει με πρωτότυπο και διεπιστημονικό τρόπο την ευρύτερη ανάγκη επιμόρφωσης του κοινού αναφορικά με τα σύγχρονα και επίμαχα θέματα Ιατρικού Δικαίου και Βιοηθικής. Το πρόγραμμα απευθυνόμενο σε ευρύτερο κοινό με ενδιαφέρον για τα ζητήματα αυτά εξασφαλίζει την ανάπτυξη ενός γόνιμου και δημιουργικού διαλόγου. Η καινοτομία του προγράμματος συνίσταται στο ότι οι συμμετέχοντες έχουν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με επιστήμονες του πεδίου που θα αναπτύξουν περισσότερα του ενός ζητήματα Ιατρικού Δικαίου και Βιοηθικής.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε μεταπτυχιακούς φοιτητές όλων των Σχολών Θετικών και Θεωρητικών Επιστημών, αλλά και σε επαγγελματίες δικηγόρους, δικαστές, ιατρούς, εκπαιδευτικούς κ.ά., καθώς και στο ευρύτερο κοινό. Ολοκληρώνοντας το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα, οι συμμετέχοντες θα μπορούν να προσεγγίζουν τα σύγχρονα και πολύπλοκα ζητήματα Ιατρικού Δικαίου και Βιοηθικής με αρτιότερο τρόπο, θα έχουν κατακτήσει θεμελιώδεις έννοιες του Ιατρικού Δικαίου και της Βιοηθικής, αλλά και θα έχουν εξοικειωθεί με τη σχετική ορολογία και βιβλιογραφία.

Το πρόγραμμα θα διεξαχθεί μέσω της πλατφόρμας ZOOM από τις 12 έως τις 14 Μαΐου 2023, θα καλύψει συνολικά 40 ώρες και θα υλοποιηθεί εξ αποστάσεως με σύγχρονη τηλεκπαίδευση μέσω της πλατφόρμας ZOOM και με ασύγχρονη τηλεκπαίδευση (μελέτη εκ μέρους των συμμετεχουσών/συμμετεχόντων ειδικής βιβλιογραφίας που θα τις/τους αποσταλεί). Το ύψος των διδάκτρων ανέρχεται στα 150,00 ευρώ. Στο πλαίσιο της γενικής αξιολόγησης των συμμετεχόντων αυτοί θα εξεταστούν και σε θέματα στα οποία θα κληθούν να εμβαθύνουν κατά τη διάρκεια των 16 ωρών με βάση τη βιβλιογραφία που θα τους αποσταλεί.

Οι συμμετέχουσες/συμμετέχοντες θα πρέπει να καταβάλλουν το ανωτέρω ποσό στο λογαριασμό:

GR94 0172 2020 0052 0205 7157 381 της Τράπεζας Πειραιώς με δικαιούχο «Ειδικός Λογαριασμός Κονδυλίων Έρευνας ΑΠΘ / ΕΛΚΕ ΑΠΘ»

Σημειώνεται ότι στο αποδεικτικό πληρωμής θα πρέπει να αναγράφονται τα εξής στοιχεία:

ο κωδικός του έργου 74936

– ονοματεπώνυμο καταθέτη, ιδιότητα, ΑΦΜ, διεύθυνση και τηλέφωνο επικοινωνίας για τη μεταγενέστερη έκδοση αποδείξεων

Αιτήσεις

Οι ενδιαφερόμενες/οι υποβάλλουν αίτηση ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα του Κέντρου Επιμόρφωσης και Διά Βίου Μάθησης του ΑΠΘ: https://www.diaviou.auth.gr/programs/epikaira-themata-iatrikou-dikaiou-kai-vioithikis-eidiko-meros/.

Η Αίτηση πρέπει να συνοδεύεται από το αποδεικτικό καταβολής διδάκτρων στην Τράπεζα με αναγραφόμενα τα ανωτέρω στοιχεία.

Σε περίπτωση που δεν συγκεντρωθεί ο ελάχιστος απαιτούμενος αριθμός επιμορφούμενων, το ΚΕΔΙΒΙΜ διατηρεί το δικαίωμα αλλαγής της ημερομηνίας έναρξης του προγράμματος ή και ακύρωσής του.