9ο ΘΕΡΙΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ 2024: VULNERABLE POPULATIONS IN HEALTHCARE

Το Εργαστήριο Μελέτης Ιατρικού Δικαίου και Βιοηθικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ) διοργανώνει το 9ο Διεθνές Θερινό Σχολείο Ιατρικού Δικαίου και Βιοηθικής με θέμα

«VULNERABLE POPULATIONS IN HEALTHCARE».

Στο Θερινό Σχολείο, το οποίο θα διεξαχθεί στην αγγλική γλώσσα, θα διδάξουν μέλη ΔΕΠ και διδάκτορες-ισσες του ΑΠΘ και άλλων πανεπιστημιακών ιδρυμάτων της Ελλάδας και του εξωτερικού, καθώς και εξειδικευμένοι και εξειδικευμένες νομικοί και ιατροί.

Το Θερινό Σχολείο θα λάβει χώρα από τις 30 Ιουνίου έως 5 Ιουλίου 2024 υβριδικά (με φυσική παρουσία και διαδικτυακά) και σε αυτό μπορούν να συμμετέχουν νομικοί, επαγγελματίες υγείας και φοιτήτριες/φοιτητές όλων των επιπέδων (προπτυχιακοί-ες, μεταπτυχιακοί-ες, διδακτορικοί-ές και μεταδιδακτορικοί-ές).

Το πλήρες πρόγραμμα του Σχολείου μπορείτε να το δείτε εδώ και τους ομιλητές και τις ομιλήτριες εδώ.

Οι διαλέξεις θα λάβουν χώρα στη Νομική Σχολή ΑΠΘ. Το κόστος συμμετοχής ανέρχεται στο ποσό των 100 ευρώ για φοιτητές-τριες όλων των επιπέδων και 150 ευρώ για τους και τις νομικούς και τους και τις επαγγελματίες υγείας για δηλώσεις συμμετοχής έως τις 30 Απριλίου 2024 (early bird)
και στο ποσό των 130 ευρώ και 180 ευρώ αντίστοιχα έως τις 31 Μαΐου 2024 (καταληκτική ημερομηνία). Στα ποσά αυτά δεν περιλαμβάνονται τα έξοδα διαμονής και διατροφής, καθώς και η συμμετοχή σε τυχόν παράλληλες δραστηριότητες.

Μετά την ολοκλήρωση του θερινού σχολείου, θα χορηγηθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης σε όσους παρακολούθησαν εξασφαλίζοντας τη χορήγηση διδακτικών μονάδων (ECTS) στους συμμετέχοντες.

Την αίτηση μπορείτε να την βρείτε στον σύνδεσμο: https://kedivim.auth.gr/en/programs/medical-law-9-en/ όπου και περαιτέρω σχετικές πληροφορίες.