5o ΔΙΕΘΝΕΣ ΘΕΡΙΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ: HUMAN RIGHTS IN HEALTH

SUMMER SCHOOL ONLINE - REGISTRATIONS EXTENDED!

5ο Διεθνές Θερινό Σχολείο Ιατρικού Δικαίου και Βιοηθικής με θέμα: “Human rights in health”, 5-11 Ιουλίου 2020

Το Εργαστήριο Μελέτης Ιατρικού Δικαίου και Βιοηθικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ) με ιδιαίτερη χαρά ανακοινώνει τη διοργάνωση, σε συνεργασία με την Εθνική Επιτροπή Βιοηθικής, του 5ου Διεθνούς Θερινού Σχολείου Ιατρικού Δικαίου και Βιοηθικής με θέμα «Human rights in health».

Στο Θερινό Σχολείο, το οποίο θα διεξαχθεί στην αγγλική γλώσσα, θα διδάξουν μέλη ΔΕΠ και διδάκτορες του ΑΠΘ και άλλων πανεπιστημιακών ιδρυμάτων της Ελλάδας και του εξωτερικού, καθώς και εξειδικευμένοι νομικοί και ιατροί, μεταξύ των οποίων έχουν προσκληθεί και οι:

Joaquin Cayon De Las Cuevas, Αναπληρωτής Καθηγητής Δικαίου της Υγείας, IDIVAL, Πανεπιστήμιο Κανταβρίας

Markus Frischhut, Καθηγητής έδρας Ζαν Μονέ, Κέντρο Διοίκησης Ίνσμπρουκ

Daniela Marcello, Ερευνήτρια-Συμβασιούχος Καθηγήτρια, Πανεπιστήμιο Φλωρεντίας

Ελένη Ρεθυμιωτάκη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Ιστορίας και Θεωρίας του Δικαίου, ΕΚΠΑ, Πρόεδρος Εθνικής Επιτροπής Βιοηθικής

Πατρίνα Παπαρρηγοπούλου, Καθηγήτρια Δημοσίου Δικαίου, ΕΚΠΑ

Σταυρούλα Τσινόρεμα, Καθηγήτρια Σύγχρονης και Νεότερης Φιλοσοφίας, Βιοηθικής, Πανεπιστήμιο Κρήτης

Γιούλη Μενουδάκου, Ψυχολόγος, Προϊσταμένη στον Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων

Μαγδαληνή Τσολάκη, Καθηγήτρια Νευρολογίας, Ιατρική Σχολή ΑΠΘ

Θεμιστοκλής Δαγκλής, Επίκουρος Καθηγητής Μαιευτικής-Γυναικολογίας, Ιατρική Σχολή ΑΠΘ

Χρυσάνθη Σαρδέλη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Κλινικής Φαρμακολογίας, Ιατρική Σχολή ΑΠΘ

Βασίλης Ταρλατζής, Ομ. Καθηγητής Μαιευτικής-Γυναικολογίας και Ανθρώπινης Αναπαραγωγής,  Ιατρική Σχολή ΑΠΘ

Ευμορφία Τζίβα,  Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Εμπορικού Δικαίου, Νομική Σχολή ΑΠΘ

Δήμητρα Χατζηπαύλου-Λίτινα, Καθηγήτρια, Τμήμα Φαρμακευτικής ΑΠΘ

Κωνσταντίνος Ψάνης, Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Εφαρμοσμένης Πληροφορικής, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

Λίνα Παπαδοπουλου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Συνταγματικού Δικαίου, Νομική Σχολή ΑΠΘ

Θεόδωρος Τροκάνας, ΔΝ, ΣΕΠ Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο

Κατεβάστε το πρόγραμμα του Θερινού Σχολείου εδώ!

Το Θερινό Σχολείο θα λάβει χώρα κατά την περίοδο 5 έως 11 Ιουλίου 2020 στην πόλη της Θεσσαλονίκης και σε αυτό μπορούν να συμμετέχουν νομικοί, επαγγελματίες υγείας και φοιτητές όλων των επιπέδων (προπτυχιακοί, μεταπτυχιακοί, διδακτορικοί και μεταδιδακτορικοί). Οι διαλέξεις θα λάβουν χώρα στη Νομική Σχολή ΑΠΘ.

Το κόστος συμμετοχής ανέρχεται στο ποσό των 100 ευρώ για τους φοιτητές όλων των επιπέδων και 150 ευρώ για τους νομικούς και τους επαγγελματίες υγείας. Στα ποσά αυτά δεν περιλαμβάνονται τα έξοδα διαμονής και διατροφής, καθώς και η συμμετοχή σε τυχόν παράλληλες δραστηριότητες.

Μετά την ολοκλήρωση του θερινού σχολείου, θα χορηγηθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης σε όσους παρακολούθησαν εξασφαλίζοντας τη χορήγηση διδακτικών μονάδων (ECTS) στους συμμετέχοντες.

Για εκδήλωση ενδιαφέροντος (προεγγραφή), μπορείτε να στείλετε σχετικό e- mail με σύντομο βιογραφικό σας σημείωμα στην ηλεκτρονική διεύθυνση: kalliopi.kipouridou@gmail.com (Θα τηρηθεί σειρά χρονικής προτεραιότητας).

Η τελική λίστα των συμμετεχόντων θα ανακοινωθεί σύντομα, οπότε και θα σταλεί σχετική ειδοποίηση στους συμμετέχοντες.

Σε επόμενη ανακοίνωση θα υπάρξει ενημέρωση για τη διαδικασία πληρωμής από τους συμμετέχοντες, η οποία πρέπει να έχει ολοκληρωθεί κατά την υποβολή της τελικής δήλωσης συμμετοχής.

Οι διοργανωτές του Θερινού Σχολείου περιμένουν με ανυπομονησία να σας υποδεχτούν στη Θεσσαλονίκη, για την οποία περισσότερα μπορείτε να μάθετε εδώ!